Existenci zlata jakožto pravého aktiva znají generace lidí již více než 5000 let. Jinými slovy se jedná o jediné, historií prověřené peníze, jejichž existenci neurčují politici či bankéři, ale omezená zásoba drahých kovů na naší planetě. Hovoříme o aktivu, které nelze libovolně "natisknout" ani virtuálně zhodnocovat. Zlato samozřejmě není jedinou správnou ekonomickou investicí, kterou by měl člověk ve svém životě realizovat. Staré židovské pravidlo říká, že třetina peněz by měla být uložena v akciích, třetina v nemovitostech a třetina ve zlatě či jiných drahých kovech.

Investice do zlata je pro každého. Na rozdíl od papírových peněz je investice do drahých kovů vždy bezpečná a garantuje ochranu před znehodnocením. Samozřejmě pravdou zůstává, že čím je delší interval vaší investice, lze lépe pozorovat tento vývoj a lépe demonstrovat skutečnou hodnotu těchto faktorů. Můžeme tedy říci, že tyto drahé kovy by neměly chybět v portfoliu každého, kdo vnímá rizika dnešní doby, stejně jako svou povinnost uchovat majetek pro další generace. Zlato či stříbro lze brát jako uchovatel aktuální hodnoty majetku, nikoliv jako garantované růstové aktivum. Ekonomika vždy prochází určitými cykly a rozhodně je někdy lepší proměnit zlato na hotové peníze, za které realizujete nákup dalších reálných aktiv – například zmiňované nemovitosti.

Rozhodně se však jedná o reálnou ochranu proti inflaci, kterým jsou vaše peněžní úspory každoročně znehodnocovány. Je třeba si uvědomit, že reálná inflace je více než 10 % ročně. Reálnou inflaci poznáte na ceně spotřebního koše (náklady na domácnost, energie, potraviny, pohonné hmoty – zkrátka vše s čím se setkáte v běžném životě). Určitě nikoliv na papíře ministerstva financí. Pro bližší představu ohledně výpočtu inflace lze použít odborný univerzitní materiál: odkaz inflace.pdf

kupni sila 100Kč

příklad:

Před deseti lety v roce 2002 stála 1 unce zlata zhruba 450 dolarů, při průměrném kurzu 35 Kč/USD je tedy cena zlata 15 750 Kč za jednu unci. Dále uveďme, že malý byt o velikosti 1+1 v krajském městě stál v té době cca 300 000 Kč. Hodnota nemovitosti tedy odpovídá ekvivalentu cca 20 uncí zlata. V dnešní době lze tento byt o stejné velikosti pořídit zhruba za 500-600tis korun. Počítáte-li se mnou, tak při aktuální ceně 27 000 Kč za 1 unci se jedná o zhruba stejný ekvivalent 20 uncí zlata. A to i přes fakt, že donedávna tento rozdíl byl výrazně lepší ve prospěch zlata. Každý střadatel se tedy může rozhodnout, zda-li se chce probudit po 10 letech s bankovním účtem, na kterém bude mít hotovost cca 350tis nebo s 20 uncemi zlata, které budou mít reálnou kupní hodnotu podstatně vyšší (např. pro nákup stejného bytu jako před 10 lety).

inflace

skutečnost:

- Americký dolar: $1 v roce 2008 = $0.02 v roce 1908 - neboli peníze v USA ztratily 98 % své hodnoty za sto let. Drtivá část tohoto procesu proběhla během posledních čtyřiceti let, kdy USA opustily zlatý standard. Za posledních 10 let se jedná o 86% (viz graf).
- Euro: Euro za posledních 10 let ztratilo 79% své kupní síly a to při udávané 2% roční inflaci. Ve skutečnosti je samozřejmě kupní síla ještě nižší, viz výše uvedené poznatky o kalkulaci inflace z pohledu státu.
- Česká Koruna: U naší měny došlo k znehodnocení ve výši 87% za uplynulých 20 let (roky 1990 - 2010) a 67% za posledních 10 let (viz graf). Průměrné znehodnocení uplynulého období bylo 8,8% ročně. Z toho nejvyšší podíl znehodnocení nastal v roce 1991, kdy jsme přišli takřka o 56% kupní síly.

GRAF inflace měn

box bezstarosti

box bezpeci

box nejlepsicena

footer